Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zajímavosti města Zlín :

 

Obrazek

 • Zlínský mrakodrap

  Nejproslulejší zlínskou funkcionalistickou stavbou je 21. správní budova obuvnické firmy, tzv. zlínský mrakodrap, který byl jednou z prvních výškových staveb Evropy. 

  Tzv. „jednadvacítka“ byla dokončena v roce 1938 (za 17 měsíců) podle návrhu architekta Vladimíra Karfíka. Budova o 17 podlažích a výšce 77,5 m se stala symbolem Baťových závodů i města Zlína. Ve své době byla nejvyšší stavbou v Československu a zároveň předním architektonickým dílem v evropském kontextu. Každé podlaží bylo velkoprostorovou kanceláří pro 200 lidí. Obslužné prostory (výtahy, schodiště, WC, klimatizace) byly vyčleněny mimo hlavní prostor.

  Technickou lahůdkou je výtah – kancelář šéfa firmy o rozměrech 6 x 6 metrů s umyvadlem a klimatizací. Budova je chráněna jako národní kulturní památka. Po rekonstrukci zde dnes sídlí Krajský úřad ve Zlíně a finanční úřad, ale probíhají zde i prohlídky, výstavy a další veřejné akce.

   

   

 • Vila Tomáše Bati

  Vilu Tomáše Bati ve čtvrti Čepkov začala stavět v roce 1901 firma Františka Nováka z Vizovic podle plánů, které sama vypracovala. T. Baťa byl však s výsledkem nespokojen a ještě v rozestavěnosti dal vilu přepracovat profesoru pražské Akademie výtvarných umění architektu Janu Kotěrovi. Byla dokončena podle jeho návrhu v roce 1911 a není ve funkcionalistickém stylu. Po roce 1945 vila chátrala. Díky její rekonstrukcí po roce 1989 získal dnešní Zlín nádherné reprezentační prostory, kterými se symbolicky i doslova vrátila Baťova rodina po šedesáti letech tam, odkud vyšla.

  Z dalších nefunkcionalistických staveb stojí za pozornost i radnice města nebo zámek, v němž dnes sídlí muzeum. Z poválečné architektury je to pak Městské divadlo či Kolektivní obytný dům. Z poslední doby pak například areál nově založené Univerzity Tomáše Bati.

  Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nuda

(blabloš, 15. 11. 2011 10:11)

nuda nuda nuda nuda velka nuda

Re: nuda

(blabloš 2 , 15. 11. 2011 10:16)

míslíš je to MEGA cnuda nueda nuda nufda nuda nuda